Bratislava, 6. septembra 2023

Spoločnosť CRIF – Slovak Credit Bureau podrobne analyzovala výsledky superodpočtu výdavkov na výskum a vývoj za rok 2022 na základe prvého zverejneného zoznamu subjektov čerpajúcich tento superodpočet. Možnosť uplatnenia superodpočtu na výskum a vývoj v daňových priznaniach za rok 2022 využilo zatiaľ 171 subjektov. Spoločne čerpali vyše 40 miliónov eur, čím pri 21-percentnej sadzbe na dani z príjmov ušetrili takmer 8,5 miliónov eur.

Priebežné výsledky čerpania superodpočtu za rok 2022 tak počtom subjektov aj objemom uplatneného superodpočtu pripomínajú finálne výsledky roka 2017, keď sadzba superodpočtu bola iba 25 %. Situácia v zozname je však podstatne iná: vtedy takmer polovica uplatneného superodpočtu pripadala na U. S. Steel Košice, ktorý v prvom zozname za rok 2022 zatiaľ nie je. Maximálny superodpočet z priebežných výsledkov roka 2022 má hodnotu iba 2,6 mil. eur. V histórii superodpočtu výdavkov na výskum a vývoj bude rok 2022 zaznamenaný ako rok návratu k 100-percentnej sadzbe.  Po dvoch rokoch, v ktorých si daňové subjekty mohli v daňových priznaniach zo svojho výsledného daňového základu odpočítať ešte dvojnásobok všetkých nákladov, ktoré vynaložili na projekty vlastného výskumu a vývoja, v roku 2022 si mohli dodatočne znížiť daňový základ už len o sumu rovnajúcu sa vynaloženým výdavkom. Odpočet mohli aj v tomto roku navýšiť ešte o 100 percent kladného rozdielu medzi priemerom úhrnu výdavkov vynaložených v dvoch bezprostredne predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach – táto možnosť zostala zachovaná bez zmeny.Priebežné výsledky z prvého zverejneného zoznamu naznačujú, že zníženie sadzby na polovicu ovplyvní nielen objem uplatneného superodpočtu, ale aj počet záujemcov o využitie tohto daňového nástroja podpory súkromných investícií do výskumu a vývoja. Hoci najsilnejší býva zoznam z daňových priznaní odložených do konca júna, obávame sa, že finálne výsledky za rok 2022 neprekročia dosiaľ najúspešnejší rok 2021. Nedoriešené problémy daňovej istoty tohto nástroja a nemožnosť uplatniť si v rámci neho aj náklady na nakupované služby pre účely vlastného výskumu a vývoja v kombinácii s polovičnou sadzbou môžu pôsobiť demotivačne,“ uvádza autorka analýzy Jana Šnircová, finančná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau.

Z histórie priebežných výsledkov z prvých zoznamov, teda superodpočtov uplatnených v daňových priznaniach podaných k 31. marcu, vyplýva, že počet subjektov uchádzajúcich sa o superodpočet od roku 2018, kedy bola po prvý krát ponúknutá sadzba 100 %, do roku 2021 medziročne rástol (tabuľka 1). Výnimkou bol prvý pandemický rok, keď výrazne viac subjektov využilo odklad podania daňového priznania.  V prvom zozname za rok 2022 je však o 40 subjektov menej ako v predchádzajúcom roku. Pri znížení sadzby superodpočtu na polovicu pritom čerpali 60 % z hodnoty predchádzajúceho roka a až 130 % v porovnaní s čerpaním v sadzbou porovnateľnom roku 2018. Oproti roku 2021 sa o štvrtinu znížila aj priemerná výška superodpočtu a objem superodpočtov vyšších ako 100 tis. eur klesol o viac ako 40 %. Ich podiel na celkovom objeme superodpočtu (91,17 %) je najnižší od roku 2018, teda tiež zaznamenal pokles oproti obdobiam s vyššou sadzbou. „Potešiteľné je aspoň to, že priebežné výsledky naznačujú vo všetkých základných parametroch okrem maximálneho superodpočtu lepšie výsledky v porovnaní s rokom 2018, keď bola rovnaká 100-percentná sadzba superodpočtu,“ hovorí Jana Šnircová.

V prvom zozname uplatnených superodpočtov za rok 2022 sa nachádza len 26 nováčikov, ktorí si spoločne uplatnili 2,8 mil. eur, kým v roku 2021 uplatnený superodpočet nováčikov predstavoval viac ako 19 mil. eur  a o rok skôr 4,6 mil. eur. „Tento relatívne slabý výsledok nie je len priamym dôsledkom zníženia sadzby na polovicu, podstatne totiž klesol aj počet nových záujemcov: v prvom zozname za rok 2021 ich bolo 49, o rok skôr 43 a v roku 2019 až 56,“ hodnotí v analýze J. Šnircová.

Naďalej platí, že o štátnu podporu výskumu a vývoja formou superodpočtu sa najviac uchádzali priemyselné podniky nasledované subjektmi IT sektora. Priemyselné podniky v roku 2022 stále dosahujú najlepšie výsledky v podiele na počte subjektov aj v podiele na objeme superodpočtu: napriek rastu relatívneho zastúpenia svojich subjektov v zozname z 38 % na necelých 40 % si však neudržali minuloročný 57-percentný podiel na objeme čerpaného superodpočtu a klesli mierne pod túto hranicu. IT sektor si v zásade udržal takmer tretinový podiel na počte subjektov a zachovaná zostala aj jeho participácia na objeme uplatneného superodpočtu na úrovni 29 %.

V kategórii nováčikov však nastali zásadné zmeny v zastúpení sekcií SK NACE na počte aj na objeme superodpočtu. Tradične silná sekcia C – Priemyselná výroba zaznamenala historicky najnižšie zastúpenie počtom nováčikov aj ich uplatneným objemom superodpočtu. Pritom v prvom zozname roka 2021 jej patrilo tretinové zastúpenie v počte subjektov a až 82 % objemu superodpočtu nováčikov. Naopak, výrazne si zlepšila pozície sekcia M - Odborné, vedecké a technické činnosti - v oboch parametroch dosiahla cca 30-percentný podiel. Najviac superdopočtu si zatiaľ uplatnili nováčikovia sekcie J – Informácie a komunikácia s podielom takmer 35 %, kým v roku 2021 bol ich podiel na objeme len 7 %.

V roku 2022 si mohli daňové subjekty uplatniť v daňových priznaniach aj nový superodpočet výdavkov na investície, ktorý upravuje § 30e zákona o dani z príjmov. Tento superodpočet je zameraný na podporu tvorby vyššej pridanej hodnoty cez investície do Priemyslu 4.0 uplatnením dodatočného odpočtu výdavkov na investície vo výške ustanoveného percenta z daňového odpisu z tohto majetku. Teoreticky v zmysle zákona je aj tento nástroj daňovej úľavy otvorený pre rovnaké typy daňových subjektov, teda právnické osoby aj fyzické osoby - podnikateľov, prakticky však podmienky jeho uplatnenia nedávajú šancu tak širokému okruhu záujemcov ako je to v prípade superodpočtu na výskum a vývoj. Touto podmienkou je jednak cielené smerovanie len na určitý typ majetku v súlade s koncepciou Priemysel 4.0 (definovaný v prílohe zákona o dani z príjmov), ale najmä nutnosť už tri roky vopred investovať. Možnosť uplatnenia a percento uplatnenej sumy závisí totiž od priemernej hodnoty investícií za uplynulé tri roky, pričom sa subjekt zaväzuje, že v rámci nového investičného plánu preinvestuje minimálne 700 % tejto priemernej hodnoty investícií.

Zatiaľ bol zverejnený prvý zoznam takýchto superodpočtov na Slovensku (16. 6. 2023), ktorý zahŕňa štyri subjekty, z toho dve fyzické osoby. Analýza ponúka priamo údaje zo zoznamu, avšak vzhľadom na citlivé informácie neuvádza mená fyzických ani právnických osôb. „Je viac ako pravdepodobné, že minimálne zverejnené fyzické osoby nespĺňajú kritériá tohto superodpočtu v zmysle zákona o dani z príjmov a aj u ostatných dvoch právnických osôb je to otázne,“ upozorňuje Jana Šnircová.

Informácie o čerpaní superodpočtu sú verejnosti sprístupnené na základe Zákona o dani z príjmov, ktorý povinnosť zverejniť zoznam daňových subjektov uplatňujúcich si odpočet výdavkov na výskum a vývoj aj odpočet výdavkov na investície ukladá Finančnému riaditeľstvu SR. Deje sa tak štandardne trikrát v roku – vždy do konca kalendárneho štvrťroka po štandardných termínoch podávania daňových priznaní za uplynulé zdaňovacie obdobie, ktorými sú koniec marca, júna a septembra. Tieto zoznamy sú hlavným zdrojom pre analýzy čerpania superodpočtu na Slovensku pripravované spoločnosťou CRIF – Slovak Credit Bureau.

 

Stiahnite si kompletnú Analýzu s množstvom tabuliek a grafov