Bratislava, 6. máj 2025
Bratislava, 6. máj 2025
V apríli tohto roku bolo na Slovensku vyhlásených 25 konkurzov na majetok dlžníkov podnikateľských subjektov. Medziročne ide o 13,6 % nárast, presne pred rokom bolo vyhlásených iba 22 bankrotov. Ako ďalej vyplýva z analýz CRIF – Slovak Credit Bureau, v medzimesačnom porovnaní ide o mierny pokles, v marci zbankrotovalo 26 firiem, čiže o necelé 4 % viac ako v apríli. Počet reštrukturalizácií však medzimesačne i medziročne stúpol z nuly na tri. Apríl sa zároveň zapísal do slovenskej ekonomickej histórie ako mesiac, kedy bola povolená prvá „verejná preventívna reštrukturalizácia“.
Aprílovú štatistiku bankrotov vyplnili v drvivej väčšine eseročky, bolo ich 23, čiže takmer 96 %. Popri nich skrachovala jedna akciová spoločnosť a jeden živnostník. Desať subjektov malo od 1 do 10 zamestnancov, ďalší 3 si uvádzali interval 10 – 99 zamestnancov, pri 12 firmách nebol ich počet zistený. „Vyšší počet vyhlásených konkurzov, až 6, sme zaznamenali pri subjektoch s predmetom podnikania vo veľkoobchode a maloobchode, oprave vozidiel a motocyklov. Zhodne po 5 firiem zbankrotovalo v priemyselnej výrobe a v sekcii administratívnych a podporných služieb,“ komentuje štatistiku Ing. Jana Marková, hlavná analytička CRIF.
Spomedzi firiem, u ktorých začalo v apríli konkurzné konanie, vyvolal značné verejné znepokojenie krach známej slovenskej firmy VÝŤAHY ZEVA, spol. s r.o., ktorá vyrábala, montovala a servisovala výťahy vyše tri desaťročia. Mnohí ľudia sa aktuálne obávajú, že výťahy nebude mať kto opravovať, výťahy ZEVA sú totiž inštalované v stovkách obytných domov, mnohých hoteloch, bankách, školách či rôznych inštitúciách. Firma postupne strácala objednávky, jej tržby minulý rok klesli na 1,6 mil. eur, v roku 2023 boli ešte na úrovni 3 mil. eur. Ďalšie známe firmy, na ktoré bol vyhlásený konkurz, sú Bukóza Progres s.r.o., ktorá ešte v r. 2023 dosiahla tržby takmer 13 mil. eur a BUKÓZA INVEST spol. s r.o. Ich bankrot však nebol prekvapivý, keďže patria pod krídla veľkej vranovskej celulózky BUKOCEL a.s., ktorá započala bankrot už v januári.
Z geografického hľadiska bolo najviac konkurzov vyhlásených v Bratislavskom kraji, a to až 11. S výraznejším odstupom nasledoval Košický kraj so 4 konkurzmi. Prešovský a Banskobystrický kraj mali zhodne po 3 konkurzy, Trnavský a Trenčiansky kraj o jeden menej. V Nitrianskom a Žilinskom kraji nebol v apríli vyhlásený žiaden nový bankrot. Podľa dát z registra CRIBIS bolo v apríli zastavených 8 konkurzných konaní pre nedostatok majetku a 35 bolo úplne zrušených z rovnakého dôvodu. Konkurzné konanie začalo 23 dlžníkom.
Apríl bol zaujímavým mesiacom v štatistike reštrukturalizácií. Povolenie bolo vydané trom eseročkám. E-shopový a zásielkový gigant FC ecom, s.r.o., z Trenčianskeho kraja, dosahoval v ostatných rokoch až 80-miliónové tržby, ktoré získaval z predaja známych značiek odevov a topánok cez svoje e-shopy Factcool a Bezvasport. Nemá evidované záväzky voči štátu.
V pondelok 14. apríla bolo zverejnené súdne rozhodnutie o povolení historicky prvej „verejnej preventívnej reštrukturalizácie“ pre firmu Dedoles. Ponožkový gigant už zažil a skončil klasickú reštrukturalizáciu. Reštrukturalizačný plán, stanovený na päť rokov, však po dvoch rokoch nedokázal plniť, preto sa Dedoles rozhodol pre reštrukturalizáciu dlhov týmto doposiaľ v praxi neodskúšaným, ale legislatívne možným spôsobom. „Zásadným rozdielom medzi klasickou a preventívnou reštrukturalizáciou je, že klasickou reštrukturalizáciou sa rieši úpadok (platobná neschopnosť alebo predlženie), ktorý už nastal. Preventívnou reštrukturalizáciou sa upravuje stav, kedy úpadok ešte nenastal, ale hrozí,“ objasňuje Ing. Jana Marková z CRIF.
Komplexné a pravidelne aktualizované dáta o konkurzoch, reštrukturalizáciách, záložných právach a mnohých ďalších finančno-ekonomických parametroch sú prístupné v univerzálnom registri CRIBIS.