Získanie PISP licencie je dôležitým krokom v oblasti Fintech inovácií

CRIF, globálna spoločnosť špecializujúca sa na kreditné a obchodné informačné systémy, analýzy, outsourcing, procesné služby a pokročilé digitálne riešenia pre rozvoj obchodu a otvorené bankovníctvo, bola úspešne registrovaná v írskej centrálnej banke ako Poskytovateľ služieb iniciácie platieb (PISP- Payment Initiation Service Provider)​​.

Oprávnenie vydané CRIF Realtime Ireland, súčasť globálnej spoločnosti CRIF, rozširuje možnosti spoločnosti v oblasti otvoreného bankovníctva a poskytovania služieb iniciovania platby. Rovnako ako pri získaní AISP licencie je CRIF prvou spoločnosťou poskytujúcou úverové registre, ktorá v Európskej únii získala licenciu PISP. Potvrdzuje to stratégiu firmy byť inovatívnou pri sprostredkovaní nových služieb v oblasti digitálnych finančných služieb.

S potešením oznamujeme, že vďaka novej registrácii môže teraz CRIF podporovať ešte väčší počet úverových inštitúcií a nefinančných spoločností pri poskytovaní inovatívnych služieb, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy ochrany a zabezpečenia údajov. Navyše sa pridáva možnosť integrácie s našou platformou navrhnutou pre vytvorenie ekosystému s novými službami umožňujúcimi prevádzkovateľom, ich koncovým zákazníkom, spotrebiteľom a podnikom získať maximálnu pridanú hodnotu," okomentoval tento úspech Enrico Lodi, generálny riaditeľ CRIF.

Spoločnosť s platnou PISP licenciou môže na základe klientovho súhlasu iniciovať platobný príkaz z klientovho bankového účtu. V praxi to znamená, že napr. pri platbe v e-shope klient zvolí miesto platenia kartou alternatívny spôsob úhrady priamo z jeho účtu. Platobný príkaz mu predvyplní tretia strana, teda vlastník RIP licencie, klient vyplnené údaje skontroluje a transakciu potvrdí. Pokiaľ má klient viac platobných účtov, môže si vybrať, z ktorého transakciu uskutoční. Všetko prebieha za prísnych podmienok, bezpečnej komunikácii medzi tretími stranami a bankou a samozrejme v súlade so smernicou o PSD2.

Vďaka tejto licencii bude môcť CRIF podporovať rôznych klientov, nielen finančné inštitúcie, prostredníctvom kombinovanej ponuky vlastných dát, dát otvoreného bankovníctva a platieb otvoreného bankovníctva. Umožní to nové kombinácie využitia v rôznych oblastiach a odvetviach. Získanie ďalšej licencie posúva skupinu CRIF na ceste za fintech inováciami. CRIF teraz môže ponúknuť plne digitálne procesy nielen na účely poskytovania úverov, ale aj na posilnenie obchodných vzťahov a udržanie si zákazníkov a zároveň zvýšenie personalizácie služieb vďaka lepšej znalosti zákazníkov. Pridanie služieb umožňuje dokončiť digitálne procesy od identifikácie až po záverečné odhlásenie, ktoré predstavuje jeden z najcitlivejších krokov kvôli vysokej miere výpadkov, a to ako v prípade platieb B2C, tak B2B.